Svenska AUDI-DKW klubben

Ett diskussionsforum för både medlemmar och ickemedlemmar. Registrera Dig gratis för att skriva inlägg.





Ny tråd Svara på tråd  [ 6 inlägg ] 
Författare Meddelande
 Inläggsrubrik: NSU
InläggPostat: 29 jan 2010, 22:09 
Offline

Blev medlem: 24 jan 2010, 10:45
Inlägg: 22
Hej, här kommer ett inlägg från en "kusin"-ägare eller vad det nu blir. Audi köpte ju NSU 1969, så då tyckte jag att jag skulle gå med i denna klubb också. Äger en fin och mycket bra fungerande NSU Ro 80. Det finns ingen märkesklubb för NSU i Sverige.

Dyker gärna upp på klubbens träffar och rallyn i sommar.

Mats, Stockholm

_________________
Mats, Stockholm
Kör: Audi 100 LS -70
DKW lös, men vill gärna ha en fin F102.


Top
 Profil Skicka personligt meddelande  
 
 Inläggsrubrik: Re: NSU
InläggPostat: 30 jan 2010, 14:27 
Offline

Blev medlem: 11 jan 2009, 22:53
Inlägg: 45
Häftigt med en NSU Ro 80-ägare i klubben! Det ska bli kul att få se bilen och dessutom lyssna ("horch", "audi") hur en Wankelmotor låter.

_________________
Rune i Julpa


Top
 Profil Skicka personligt meddelande  
 
 Inläggsrubrik: Re: NSU
InläggPostat: 01 feb 2010, 18:20 
Offline

Blev medlem: 18 jan 2009, 18:59
Inlägg: 85
Hej Mats !
Välkommen i gemenskapen !
Alla 490 medlemmarna är ju spridda över vårt avlånga land, men ett femtiotal medlemmar brukar komma till våra klubbträffar "rally" som vi har en gång om året och då bjuder vi in våra nordiska grannar till träffarna. Det ska bli trevligt att få se och höra din NSU Ro 80. Du bor ju centralt i huvudstaden, har du plats till dina fordon där eller hyr du garage någon annanstans ? Känner du för det så skriv en artikel om din NSU och ta lite foto på den och skicka in det till vår medlemstidning så blir vår redaktör glad. Försök att lösa krysset oxå i vår medlemstidning som vår redaktör Rune Andersson knåpat ihop. Vad jag förstår så har du fått vår senaste tidning Nr 110-2009 och där finns lite info. om en resa till Tyskland i okt. 2010. Det är nu 30 pers. som anmält sitt intresse för denna resa, så nu åker vi. Du och din fru är oxå välkomna att åka med. Hoppas du skall trivas i klubben trotts att det bara är du som har en NSU i klubben.

MVH Kenneth Nilsson styrelsledamot i
Svenska Audi-DKW klubben


Top
 Profil Skicka personligt meddelande  
 
 Inläggsrubrik: Re: NSU
InläggPostat: 02 feb 2010, 22:32 
Offline

Blev medlem: 24 jan 2010, 10:45
Inlägg: 22
Tack för vänligt välkomnande.

Bor man som jag nästan mitt i stan så får man ha sina entusiastfordon utspridda, jag har ett sommarställe i Roslagen där står hela vagnparken står, utom NSU:n som jag hyr en plats för i ett entusiastgarage strax utanför stan.

Jag är ganska aktiv i gammelbilshobbyn, även om jag inte är någon "skruvare" utan snarare tillhör kategorin "köra och putsa". Det innebär att jag deltar flitigt i allt möjligt runtom i landet med för ändamålet lämpligt fordon. Vagnparken kan man studera här: http://www.garaget.org/t80196

Deltog senast i lördags i det av MHS arrangerade vinterrally, "Snösvängen": http://www.classicmotor.se/hortochhant/ ... 541939.ece

Bidrar gärna med ett och annat till klubbtidningen, NSU:n är ju helt nyinförskaffad, men jag har läst på ganska duktigt om märket och dess historik (och släktskap med Audi...-)

_________________
Mats, Stockholm
Kör: Audi 100 LS -70
DKW lös, men vill gärna ha en fin F102.


Top
 Profil Skicka personligt meddelande  
 
 Inläggsrubrik: Re: NSU
InläggPostat: 03 feb 2010, 19:02 
Offline

Blev medlem: 18 jan 2009, 18:59
Inlägg: 85
Hej igen Mats !
Trevligt repotage du gjort om Snösvängen på Södertörn.
Där var det ju NSUn som fick ut i vinterkylan. Var du nöjd med värmen i bilen ?
Vår medlem Gunnar Enghamre Västerås körde oxå ett vinterrally i Jyväskylä Finland i helgen. Dom var ett antal medlemmar från Aros motorveteraner som gav sig iväg österut.
Har mailat honom för att höra hur det var, men ej fått svar ännu.

Skall skicka dej vår inbjudan till Tysklandsresan i Okt. 2010.
Den kommer oxå ut i nästa nummer av vår medlemstidning.
Hälsningar Kenneth Nilsson i Hindås.


Top
 Profil Skicka personligt meddelande  
 
 Inläggsrubrik: Re: NSU
InläggPostat: 23 nov 2012, 18:34 
Offline

Blev medlem: 24 jan 2010, 10:45
Inlägg: 22
Hej igen,

NSU:n har nu fått fara vidare med en annan ägare i Luleå.

Men jag vill fortfarande få tag på en fin F102 eller F12, jag får väl vänta ett tag till tills det dyker upp något.

_________________
Mats, Stockholm
Kör: Audi 100 LS -70
DKW lös, men vill gärna ha en fin F102.


Top
 Profil Skicka personligt meddelande  
 
Visa inlägg nyare än:  Sortera efter  
Ny tråd Svara på tråd  [ 6 inlägg ] 


Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster


Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori
Du kan inte svara på trådar i denna kategori
Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori
Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori
Du kan inte bifoga filer i denna kategori

Hoppa till:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Swedish translation by Virtuality & phpBB Sweden © 2006-2008
Swedish Portal translation by Raben © 2008
phpBB SEO
Våra villkor | Integritet | Cookie inställningar | Rapportera forumet